SCIENTIFIC PROGRAM

Sunday

26 June 2022

from 14:00 arrival and registration

Monday

27 June 2022

08:30-9:00 welcome words and organization details

Session 1: EVO-DEVO in odontogenesis Chair: Abigail S. Tucker
09:00-09:30 Joy M. Richman: Evolutionarily conserved waves of tooth replacement in the gecko are dependent on local signaling
09:30-10:00 Ann Huysseune: The significance of periderm in actinopterygian odontogenesis
10:00-10:15 Roland Zimm: Evolutionary lessons from a theoretical developmental morphospace of shark teeth
10:15-10:30 flash talks (from posters):Tomáš Suchánek, Daria Larionova, Atsushi Yamanaka

10:30-11:00 coffee break

Session 2: EVO-DEVO in odontogenesis Chair: Rober Černý
11:00-11:30 Laurent Viriot: Future challenges in comparative anatomy and developmental biology of teeth in Actinopteygii
11:30-11:45 Vladimir Soukup: Teeth are produced from progenitor cell niche in the absence of the dental lamina in the sterlet sturgeon
11:45-12:00 Joaquin Henriquez: Novel genes involved in tooth development and replacement discovered in the leopard gecko
12:00-12:15 Marcela Buchtova: Acrodont tooth attachment is produced by cells with unique features: ankyloblasts
12:15-12:30 flash talks (from posters): Claire Piper, Susanna Sova

12:30-13:15 lunch (group 1)

12:30-13:15 workshop 1 - for students (group 2) Imaging of hard tissues - Michaela Kavková, Pavel Pořízka, ..

13:15-14:00 lunch (group 2)

14:00-15:30 poster session

15:30-16:00 coffee break

Session 3: Morphogenesis Chair: Anamaria Balic
16:00-16:30 Ralf Radlanski: Why do teeth have cusps?
16:30-16:45 Sophie Pantalacci: Developmental system drift in lower molars facilitated the morphological innovation of upper molars in murine rodents
16:45-17:00 Jeremy Green: Cellular morphogenesis of the molar tooth crown
17:00-17:15 Ivan Horáček: From tribosphenic molar to dental phylotype of rodents
17:15-17:30 flash talks (from posters): Marcos Gonzalez-Lopez, Wataru Morita, Barbora Hutečková, Outi Hallikas

Tuesday

28 June 2022

Session 4: Signaling and molecular regulations Chair: Ophir Klein
09:00-09:30 Abigail S Tucker: Wnt signalling from Gli1 cells orchestrates the signaling networks in the apical papilla to control root development
09:30-09:45 Jukka Jernvall: Integrating the regulation of patterning and growth in the scaling of mammalian teeth
09:45-10:00 Jan Prochazka: Proper function of Cullin-RING ubiquitin ligase complexes is substantial for tooth morphogenesis
10:05-10:15 Aida Kaffash Hoshiar: Increasing dental complexity
10:15-10:30 flash talks (from posters): Daniel Graf, Marija Dubaič, Linda Dalecká, Yiran Wang, Michaela Kavková

10:30-11:00 coffee break

Session 5: Signaling and molecular regulations Chair: Ann Huysseune
11:00-11:30 Maisa Seppala: Gas1 regulates patterning of the murine and human dentitions through Sonic Hedgehog
11:30-11:45 Julian Petersen: The role of Wnt1 during early tooth and bone formation
11:45-12:00 Maria Hovořáková: Supernumerary tooth formation in Sprouty deficient mice and a composite origin of the first molar in the mouse
12:00-12:15 Hiba Asrar: Molecular signals regulating blood vessel migration during murine molar development
12:15-12:30 flash talks (from posters): Laurence Pirenne, Elina Pokharel, Veronika Oralová, Chai Foong Lai, Kateřina Holomková
12:30-13:15 lunch (group 1)

12:30-13:15 workshop 2 - for students (group 2) Single cell analysis - Jan Křivánek, Petr Tauš...

13:15-14:00 lunch (group 2)

14:00-15:30 poster session

Wednesday

29 June 2022

Session 6: Hard dental tissues Chair: Laurent Viriot
09:00-09:30 Petros Papagerakis: Enamel formation and circadian clock
09:30-09:45 Tom Diekwisch: Apatites and prolines: a glimpse into Nature´s enamel kitchen
09:45-10:00 Frantisek Spoutil: Evolution of enamel matrix proteins revealed by hidden function
10:00-10:15 Josef Lavický: The Development of Dentin Microstructure Is Controlled by the Type of Adjacent Epithelium
10:15-10:30 flash talks (from posters): Oscar Cazares, Vladislav Rakultsev, Alexandra Jiménez Armijo, Nicolas Goudemand

10:30-11:00 coffee break

Session 7: Hard dental tissues Chair: Sophie Pantalacci
11:00-11:30 Thimios A Mitsiadis (online): One flew over the Notch’s nest: tooth enamel defects
11:30-11:45 Goretti Aranaz-Novaliches: Regulation of Amelogenin by non-canonical poly A polymerase Tent5a is essential for enamel formation
11:45-12:00 Paul Eckhard Witten: Differential effects of dietary phosphorus on dentin and enameloid mineralisation
12:00-12:15 Agnes Bloch-Zupan: Next generation sequencing leads to genotype/phenotype correlations enlightening amelogenesis imperfecta classification
12:15-12:30 Uri Zilberman: Controversies on amelogenesis imperfekta in early Homo Erectus – Garba IV

12:30-13:15 lunch (group 1)

12:30-13:15 workshop 3 - for students (group 2) Alternative model organisms in dental research - Robert Černý, Vladimír Soukup, ...

13:15-14:00 lunch (group 2)

14:00-15:30 poster session

Thursday

30 June 2022

Session 8: Pathologies and repair of dental tissues Chair: Jukka Jernvall
09:00-09:30 Igor Adameyko (online): The interplay between healthy teeth homeostasis and immune system
09:30-09:45 Emma Wentworth Winchester: Integration of multimodal data in the developing tooth reveals candidate dental disease genes
09:45-10:00 Anamaria Balic: Ptch2 is a potential regulator of mesenchymal stem cells
10:00-10:15 Tengyang Qiu: To understand the mechanisms leading to EvC oral defects using mouse models
10:15-10:30 flash talks (from posters): Kristiina Heikinheimo/Javier Catón, Barbora Moldovan Putnová, Tristan Rey, Karol Apaza Alccayhuaman

10:30-11:00 coffee break

Session 9: Pathologies and repair of dental tissues Chair: Ralf Radlanski
11:00-11:30 Joo-Cheol Park: CPNE7 is necessary for maintenance of odontoblast homeostasis and regeneration of dentinal defects
11:30-11:45 Vitor C. M. Neves: Glucose modulation for periodontal disease control as a form of anti-inflammatory preventative medicine
11:45-12:00 Sylvie Babajko: How various endocrine disruptors may alter tooth development
12:00-12:15 Isaac Maximiliano Bugueno: Functional validation of variants of unknown significance involved in rare diseases with oral and dental manifestations through 3D cellular and organotypic models mimicking odontogenesis
12:15-12:30 flash talks (from posters): Daniela Kristeková, Tae-Young Kim, Anna Konečná, Josef Lavický

12:30-13:15 lunch (group 1)

12:30-13:15 workshop 4 - for students (group 2) Genetic manipulations in analysis of odontogenetic processes - Jan Procházka, Nikodém Zezula, ..

13:15-14:00 lunch (group 2)

14:00-15:30 poster session

15:30-16:00 coffee break

Session 10: Stem cells and single cell transcriptomics Chair: Joy M. Richman
16:00-16:30 Mina Mina (online): Wnt/β-Catenin signaling promotes the formation of preodontoblasts and increases odontoblasts differentiation by αSMA+ progenitor
16:30-16:45 Jan Krivanek: Revealing the complexity of mesenchymal stem cell niche of continuously growing teeth
16:45-17:00 Marketa Kaucká: Phylostratigraphy of single-cell transcriptomes reveals the molecular evolution of skeletogenic cell types
17:00-17:30 Ophir Klein: Renewal and plasticity in oral and dental epithelia
17:30-18:00 Business meeting (meeting photo, presentation of future meeting places, voting)

Friday

1 July 2022

07:00 - 10:00 goodbye breakfast
08:00 - 10:00 departure (08:00 - 1st shuttle, 10:00 - 2nd shuttle)